Rig og rundholdt tegning. Tegningen er en gentegning af skibet udført ?. Tegningen er signeret Christianshavn D.8 januarig 1848. Sig E.P. Bonnesen.
Skibet er angivet som bygget hos Skibsbygmester Ertmann Peter Bonnesen, Christianshavn. Briggen er bygget til skibsreder J.S.Kaas, København. Skibet blev grundsat den 02.04.1882 ud for Great Yarmouth og blev slået til vrag.
Brig TRE VENNER af København.
Oplagt i København i resten af 1856 og udbudt til salg ved auktion 1856-12-15, men blev ikke budt op. Det samme skete 1857. Først i 1862--01-23 til A.W. Andersen, der havde skøde fra 1862-01-23, derefter fra 1865 var ejeren A.W. Andersens fallitbo, men var da ikke mere end lægter. Dog kom skibet af sted igen og forliste først 1867-10-01 ved Trondhjem. Fragtet i en periode til KGH for fart på Grønland.
Var 1854 på fiskeri ved Grønland. Optræder i årbog 1955 p.160. Deltog i rejse for sælfangst mens ejet af Jacob Holm.
Brig TRITON af Flensborg ført af kapt. B. Petersen. Tilhørende familien Fries.
Fotos efter ældre forlæg, forestillende flenborgske skibsrederfamilier og deres skibe.
Brig VENNERNE af Århus ført af kapt. H.B. Kruse, på rejse fra Trondheim til Mesina på løiden af Færøe. 9. feb. 1824.
Original: Den gamle By Aarhus. (ved reprod.)