Oops! Something went wrong! It doesn't appear to have affected your data. Please notify your system administrator if the problem persists.Access denied
Your session was expired. Page will be reloaded.
Processing...
Your assets are ready. If the download does not start automatically, click Download.
Foto fra Danmark-Ekspeditionen 1906-08. Ekspeditionens hytte, den såkaldte 'villa'. Billedet stammer fra 2. maskinmester Hermann Koefoeds samling. De fleste af billederne i samlingen er identiske med billeder i de øvrige ekspeditionesdeltageres samlinger, da de delte med hinanden.
Danmark-Ekspeditionen, slædehund og ekspeditionsdeltagere
M/S Museet for Søfart, CC-BY-NC-SA
Søhistorisk Registratur
Kronologi
1900-tallet
Rejse og ekspedition
Fartøj
Ekspeditionsskib
Landskab
Bjerge
Isbjerge
Havet
Dyreliv
Havforskning
Issejlads
Vintersøfart
Isvinter
Kolonier
Grønland
Personalia
Portræt
Gruppebillede
Foto fra Danmark-Ekspeditionen 1906-08. Ekspeditionsdeltagere med slædehunde. Øverst til venstre Knud Christiansen og Hermann Koefoed. Nederst til venstre Hendrik Olsen og Tobias Gabrielsen. Billedet stammer fra 2. maskinmester Hermann Koefoeds samling. De fleste af billederne i samlingen er identiske med billeder i de øvrige ekspeditionesdeltageres samlinger, da de delte med hinanden.
Foto fra Danmark-Ekspeditionen 1906-08. Indgangen til den store ishule. Billedet stammer fra 2. maskinmester Hermann Koefoeds samling. De fleste af billederne i samlingen er identiske med billeder i de øvrige ekspeditionesdeltageres samlinger, da de delte med hinanden.
Foto fra Danmark-Ekspeditionen 1906-08. Slædehundene venter på mad. Billedet stammer fra 2. maskinmester Hermann Koefoeds samling. De fleste af billederne i samlingen er identiske med billeder i de øvrige ekspeditionesdeltageres samlinger, da de delte med hinanden.
Foto fra Danmark-Ekspeditionen 1906-08. Sommerlandskab i Nordøstgrønland. Billedet stammer fra 2. maskinmester Hermann Koefoeds samling. De fleste af billederne i samlingen er identiske med billeder i de øvrige ekspeditionesdeltageres samlinger, da de delte med hinanden.
Foto fra Danmark-Ekspeditionen 1906-08. Niels Peter Høeg Hagen. Han omkom under ekspeditionen. Billedet stammer fra 2. maskinmester Hermann Koefoeds samling. De fleste af billederne i samlingen er identiske med billeder i de øvrige ekspeditionsdeltageres samlinger, da de delte med hinanden.
Foto fra Danmark-Ekspeditionen 1906-08. Nordøstgrønlandske landskaber - bl.a. kanten af indlandisen. Billedet stammer fra 2. maskinmester Hermann Koefoeds samling. De fleste af billederne i samlingen er identiske med billeder i de øvrige ekspeditionesdeltageres samlinger, da de delte med hinanden.
Foto fra Danmark-Ekspeditionen 1906-08. Jørgen Brønlundder omkom under ekspeditionen. Tegnet af Achton Friis. Billedet stammer fra 2. maskinmester Hermann Koefoeds samling. De fleste af billederne i samlingen er identiske med billeder i de øvrige ekspeditionesdeltageres samlinger, da de delte med hinanden.
Foto fra Danmark-Ekspeditionen 1906-08. Ludvig Mylius-Erichsen der omkom under ekspeditionen. Billedet stammer fra 2. maskinmester Hermann Koefoeds samling. De fleste af billederne i samlingen er identiske med billeder i de øvrige ekspeditionesdeltageres samlinger, da de delte med hinanden.
Foto fra Danmark-Ekspeditionen 1906-08. En død polarulv. Billedet stammer fra 2. maskinmester Hermann Koefoeds samling. De fleste af billederne i samlingen er identiske med billeder i de øvrige ekspeditionesdeltageres samlinger, da de delte med hinanden.
Foto fra Danmark-Ekspeditionen 1906-08. Slædehold 2, der nåede længst mod nord. Gabrielsen, Kock og Bertelsen. Billedet stammer fra 2. maskinmester Hermann Koefoeds samling. De fleste af billederne i samlingen er identiske med billeder i de øvrige ekspeditionesdeltageres samlinger, da de delte med hinanden.
Foto fra Danmark-Ekspeditionen 1906-08. En vejrballon sendes til vejrs - formodentlg af den senere så kendte tyske meteorolog Wegener og hans assistent Peter Freuchen. I baggrunden ses ekspeditionsskibet DANMARK. Billedet stammer fra 2. maskinmester Hermann Koefoeds samling. De fleste af billederne i samlingen er identiske med billeder i de øvrige ekspeditionesdeltageres samlinger, da de delte med hinanden.
Foto fra Danmark-Ekspeditionen 1906-08. En rype er blevet jagtbytte. Billedet stammer fra 2. maskinmester Hermann Koefoeds samling. De fleste af billederne i samlingen er identiske med billeder i de øvrige ekspeditionesdeltageres samlinger, da de delte med hinanden.
Foto fra Danmark-Ekspeditionen 1906-08. En fossende elv. Billedet stammer fra 2. maskinmester Hermann Koefoeds samling. De fleste af billederne i samlingen er identiske med billeder i de øvrige ekspeditionesdeltageres samlinger, da de delte med hinanden.
Foto fra Danmark-Ekspeditionen 1906-08. Hendrik Olsen og Tobias Gabrielsen gør sig klar til jagt. Billedet stammer fra 2. maskinmester Hermann Koefoeds samling. De fleste af billederne i samlingen er identiske med billeder i de øvrige ekspeditionesdeltageres samlinger, da de delte med hinanden.
Foto fra Danmark-Ekspeditionen 1906-08. Der gøres rent i messen. I vintermørket kunne det være svært at se, hvor beskidt der var, så når lyset brød frem var der brug for rengøring. Luften må have været tung af piberøg. Billedet stammer fra 2. maskinmester Hermann Koefoeds samling. De fleste af billederne i samlingen er identiske med billeder i de øvrige ekspeditionesdeltageres samlinger, da de delte med hinanden.
Foto fra Danmark-Ekspeditionen 1906-08. En ekspeditionesdeltager slapper af. Billedet stammer fra 2. maskinmester Hermann Koefoeds samling. De fleste af billederne i samlingen er identiske med billeder i de øvrige ekspeditionesdeltageres samlinger, da de delte med hinanden.
Foto fra Danmark-Ekspeditionen 1906-08. Den store ishule udforskes. Det overvældende naturfænomen fascinerede især de to kunstnere Bertelsen og Friis, der malede den flere gange. Billedet stammer fra 2. maskinmester Hermann Koefoeds samling. De fleste af billederne i samlingen er identiske med billeder i de øvrige ekspeditionesdeltageres samlinger, da de delte med hinanden.
Fotos fra Danmark-Ekspeditionen 1906-08. I billedserien ses hunde og mennesker under jagt på bison. Oksernes kalve ses også. Billederne stammer fra 2. maskinmester Hermann Koefoeds samling. De fleste af billederne i samlingen er identiske med billeder i de øvrige ekspeditionesdeltageres samlinger, da de delte med hinanden.