Oops! Something went wrong! It doesn't appear to have affected your data. Please notify your system administrator if the problem persists.Access denied
Your session was expired. Page will be reloaded.
Processing...
Your assets are ready. If the download does not start automatically, click Download.
Topsejlsgaleasen HAVET i Helsingør Havn. Oprindelig bygget til Grønlandsfart, men kom aldrig derop. Sejlede i Skandinavien og i Østersøtrafik.
Omrigget i 1977 og omregistreret til passagerfart. Har fungeret som lejrskoleskib i nogle år, men er nu udelukkende charterskib på fuld tid.
M/S RAGNA, færge på Mellerup-Voer overfarten. Skibet er formodentlig tæt på rekorden for hurtigste havari, da det sank under bugseringen fra bedding til udrustningskaj - selv GUSTAV VASA må se sig slået. RAGNA blev dog hurtigt hævet, tømt for vand og færdiggjort.
Fotoserie taget af Jens Gunnersø om bord på M/S SELANDIA i 1950. Billederne viser scener fra sømændenes liv om bord, sejladsen og det thailandske kongepars besøg. Her ses en ungtjener med aben "Hr. Jones".
Losning af heste til københavnske vognmænd fra S/S HELGE ved Asiatisk Plads. En skimmel hænger i en sele over lugen. Havnearbejdere, besætningsmedlemmer og børn kigger på.
Kong Christian X og Dronning Alexandrine på besøg om bord på skoleskibet KØBENHAVN, den 14. oktober 1921. Sammen med dem til højre ses ØK's direktør og stifter H.N. Andersen.
JOHANNA af Fanø i Nyborg, aug. 1977.
Jf. Fyns Tidende 4/7 1977 blev skibet brugt af maleren Jens Kromann, Fanø, til udstilingsskib rundt i danske havne, samtidigt med at der blev hentet inspiration til nye malerier på turen.